Wyjaśnienie ZNP dotyczące wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka (TVN24)

2011-11-22 13:53

 

18 listopada br. na antenie TVN24 wicepremier Waldemar Pawlak poinformował o złożonym przez PSL projekcie ustawy zakładającym finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Zapowiedział skierowanie projektu na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.

Informuję, że w Sejmie od roku czeka na procedowanie obywatelski projekt ustawy, zakładający finansowanie publicznych przedszkoli z budżetu państwa. To inicjatywa obywatelska „Przedszkole dla każdego dziecka”, upowszechniająca wychowanie przedszkolne, pod którą Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał w 2010 roku ponad 150 tysięcy podpisów.

To już druga inicjatywa obywatelska ZNP dotycząca finansowania przedszkoli. Pierwszą z nich – niemal identyczną - Związek złożył w Sejmie w 2008 roku.

Druga obywatelska ustawa „Przedszkole dla każdego dziecka” po pierwszym czytaniu w Sejmie, które odbyło się jesienią 2010 r., czeka na dalsze procedowanie.

Tym samym w Sejmie znajduje się już projekt – obywatelski projekt! – zakładający finansowanie przedszkoli z budżetu państwa, a brak prac nad nim jest wynikiem m.in. umieszczenia projektu w tzw. sejmowej zamrażarce przez koalicję PO-PSL.

Magdalena Kaszulanis

Rzeczniczka prasowa ZNP