Ratujmy obywatelskie inicjatywy

2018-01-12 12:48

Tylko w ostatnich latach pod czterema projektami obywatelskimi z inicjatywy ZNP podpisało się ponad 1,5 mln osób!

Nasze doświadczenia związane z obywatelskimi projektami (m.in. „Referendum szkolne” 2017 r., „Wynagrodzenia nauczycieli z budżetu” 2016 r., „Przedszkole dla każdego dziecka” 2010 r. i 2008 r.), niestety potwierdzają to, co stało się w ostatnich dniach podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu „Ratujmy kobiety”: obywatelskie inicjatywy nie są szanowane i traktowane z należytą powagą przez przedstawicieli i przedstawicielki Narodu. W Sejmie są odrzucane już na etapie pierwszego czytania lub po prostu nie prowadzi nad nimi dalszych prac. Protestujemy przeciwko lekceważeniu głosu obywateli i obywatelek!

Demokracja bezpośrednia pozwala nam – obywatelom sprawować władzę w państwie m.in. poprzez składanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Obywatele korzystają z tego prawa stosunkowo rzadko, ponieważ realizacja tego uprawnienia wymaga ogromnej mobilizacji i zaangażowania przy braku poczucia, że głos obywateli i obywatelek zostanie faktycznie wysłuchany przez parlamentarzystów.

Lekceważenie przez polityków podpisów pod projektami z inicjatywy obywateli nie poprawi aktywności obywatelskiej, na której nam – nauczycielom i nauczycielkom - zależy w sposób szczególny. Dlatego domagamy się wprowadzenia edukacji obywatelskiej połączonej z działalnością społeczną nie tylko dla uczniów i uczennic, ale również dla wszystkich parlamentarzystów.

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

Źródło: www.znp.edu.pl