O czym zapomniał wicepremier? Przedszkola w sejmowej zamrażarce

2011-12-02 12:08

Briefing prasowy ZNP, 21 listopada 2011 r.

Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował w piątek (18.11) o złożeniu przez PSL poselskiego projektu, zakładającego finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Ludowcy w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty - złożonym w czwartek 17 listopada w Sejmie - piszą, że proponowane przez nich zmiany umożliwią od początku 2012 r. wsparcie finansowe gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej najpierw dla dzieci 5-letnich, a od 2014 r. dla 4-letnich. Wicepremier Pawlak zapowiedział także skierowanie projektu na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.

- Tymczasem w Sejmie od roku czeka na procedowanie obywatelski projekt ustawy, zakładający finansowanie publicznych przedszkoli z budżetu państwa - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas briefingu prasowego w poniedziałek, 21 listopada 2011 r. - To inicjatywa obywatelska „Przedszkole dla każdego dziecka”, upowszechniająca wychowanie przedszkolne, pod którą Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał w 2010 roku ponad 150 tysięcy podpisów.

Przypomniał, że podpisy pod projektem zbierał nie tylko Związek, ale także wiele organizacji pozarządowych, które włączyły się w kampanię na rzecz upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu „Przedszkole dla każdego dziecka” odbyło się w Sejmie jesienią 2010 r. Od roku projekt czeka w tzw. sejmowej zamrażarce na dalsze procedowanie.

- To koalicja PO-PSL odpowiada za wstrzymanie prac nad nim! – mówił prezes ZNP. - Teraz PSL, lekceważąc obywatelski projekt, zgłasza swój własny. Pytanie: po co? Jest to strata czasu, bowiem w Sejmie czeka już gotowy – powtórzę raz jeszcze – obywatelski projekt ustawy zakładający finansowanie przedszkoli z budżetu państwa! Wystarczy tylko rozpocząć nad nim prace – mówił prezes ZNP. - Czy PSL chce się „ścigać” z obywatelami na projekty ustaw?

Prezes ZNP zaapelował w imieniu Związku do wszystkich parlamentarzystów, nowej minister edukacji i nowego przewodniczącego sejmowej komisji edukacji o wznowienie prac nad obywatelskim projektem ustawy, gwarantującym każdemu dziecku miejsce w publicznym przedszkolu „Przedszkole dla każdego dziecka”. – Apeluję do ludowców: szanucje obywatelskie inicjatywy i obywateli, którzy korzystając ze swoich praw, angażują się w bezpośrednio w tworzenie aktów prawnych!