MEN bez eksperta - Głos Nauczycielski (15.01.2014)

2014-01-17 10:19

Fragmenty:

Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji narodowej odszedł z MEN odwołany przez swoją szefową Joannę Kluzik-Rostkowską. Z resortu oświaty odszedł elastyczny negocjator i fachowiec od edukacji, który dał się poznać jako m.in. obrońca Karty Nauczyciela.

(…) Dał się poznać jako fachowiec, który elastycznie reagował na postulaty wysuwane m.in. przez ZNP. Podczas zorganizowanego przez samorządowców w październiku 2012 r. kongresu oświatowego ostro starł się z całą salą, która krzykami i buczeniem próbowała wymusić na nim zapowiedź radykalnego ograniczenia nauczycielskich uprawnień w Karcie. - Niestety dyskusja o finansach uderza w nauczycieli, a to powoduje, że niszczymy prestiż tego zawodu. Doświadczenie wielu krajów podpowiada, że o jakości nauczania decyduje często to, co jest niewymierne, a prestiż zawodu jest tu kwestią kluczową. Badania międzynarodowe pokazują w dodatku, że mamy bardzo dobry system oświaty. Przeskoczył on system niemiecki, amerykański, francuski i wielu innych krajów, które wydają na oświatę znacznie więcej pieniędzy niż my – mówił. (…)

(…) Zarzucał samorządowcom, iż forsują takie zmiany w KN, które nie poprawią jakości nauczania, a co najwyżej przysporzą oszczędności. Jakubowski ostrzegł, że ewentualna zmiana Karty „tak by zrewolucjonizowała system, że długo byśmy go stabilizowali”.

(…) Odwołany wiceminister to jeden z najlepszych w Polsce ekspertów edukacyjnych. Od 2008 roku pracował jako analityk w zespole zarządzającym międzynarodowym badaniem PISA przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z siedzibą w Paryżu. Brał udział i kierował projektami dotyczącymi edukacji i rynku pracy na zlecenie polskich instytucji rządowych i samorządowych oraz m.in. Banku Światowego, United Nations Development Programme, Global Development Network. Reprezentował Polskę w projekcie OECD „Development of value-added models in education systems”. Od 2005 roku pracował w zespole badawczym opracowującym wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jest współautorem metody EWD (edukacyjnej wartości dodanej) dla gimnazjów. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt publikacji z zakresu edukacji, ekonomii i socjologii. (...)