Asystent ma asystować, a nie uczyć

2014-03-23 16:36

Za: https://www.znp.edu.pl

W projekcie nowelizacji ustawy oświatowej znalazł się zapis pozwalający na zatrudnianie w szkole podstawowej asystenta nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy, posiadającego (obligatoryjnie) kwalifikacje nauczycielskie, który będzie mógł pod kierunkiem nauczyciela realizować wszystkie czynności nauczyciela.

- Instytucja asystenta to wprowadzenie „konia trojańskiego" do systemu – mówił prezes ZNP. – Doprowadzi do deprofesjonalizacji zawodu i podziału nauczycieli na „karcianych” i „kodeksowych”. Asystenci będą tańsi, bardziej dyspozycyjni. To nie są nasze obawy, tak wynika z wypowiedzi samorządowców.

Wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński powiedział, że w noweli ustawy oświatowej powinien się znaleźć zapis wprost określający, czym może zajmować się asystent. – Można to szybko zrobić, przenosząc zapis z uzasadnienia do ustawy, ale posłowie nie chcą tego zrobić – powiedział. - To demaskuje ich prawdziwe intencje. W świat idzie przekaz: chcemy pomóc pracownikom, a tak naprawdę przygotowywana jest rewolucja. Będzie można zatrudniać nauczycieli nie na podstawie Karty tylko Kodeksu pracy.